Kleje utwardzane poprzez reakcję anionową (cyjanoakrylany)

Jednoskładnikowe kleje cyjanoakrylowe ulegają polimeryzacji w kontakcie z powierzchniami lekko alkalicznymi. Na ogół wilgotność w powietrzu i na klejonych powierzchniach wystarcza, aby w ciągu kilku sekund nastąpiło utwardzenie. Wilgotność klejonej powierzchni neutralizuje zawarty w kleju stabilizator, tak więc polimeryzacja przenosi się z jednej powierzchni na drugą. Aby jak najszybciej osiągnąć wytrzymałość ręczną, należy zredukować wymiar szczeliny do zera. Najlepsze wyniki dają warunki robocze, kiedy względna wilgotność otoczenia wynosi 40 do 60% w temperaturze pokojowej. Niższa wilgotność powoduje wolniejsze utwardzanie; wyższa z kolei przyspiesza ten proces, jednak może spowodować osłabienie końcowej wytrzymałości kleju.

Proces utwardzania klejów cyjanoakrylowych

Stabilizator kwasowy

Stabilizator kwasowy zapobiega wszelkim reakcjom cząsteczek kleju utrzymując klej w stanie płynnym

Wilgotność powierzchniowa

Wilgotność powierzchniowa neutralizuje stabilizator...

 
Polimeryzacja

... i rozpoczyna się polimeryzacja

Łańcuchy polimeryzacyjne

Powstaje wiele łańcuchów polimeryzacyjnych, które sieciując łączą się wzajemnie

Utwardzanie klejów cyjanoakrylowych
 

Po naniesieniu kleju trzeba natychmiast łączyć części, gdyż polimeryzacja zaczyna się w ciągu zaledwie kilku sekund. Czas przydatności po nałożeniu produktu zależy od względnej wilgotności powietrza, wilgotności klejonych powierzchni, rodzaju kleju i temperatury otoczenia. Ponieważ kleje cyjanoakrylowe zastygają bardzo szybko, są one szczególnie przydatne do klejenia małych części.

Kleje te należy nanosić oszczędnie, tylko na jedną powierzchnię. Najlepszy efekt daje nałożenie takiej tylko ilości, aby wypełnić szczelinę.

Jak wyjaśniono powyżej, szybkość zastygania zależy też od wilgotności klejonych powierzchni. Jeśli chce się przyspieszyć proces utwardzania albo uniezależnić od wilgotności otoczenia, można posłużyć się aktywatorami. Przy pomocy aktywatorów można spowodować zastygnięcie w ciągu sekund nawet całej kropli kleju (np. użytej do mocowania przewodów elektrycznych) lub jego wypływki.

Właściwości klejów cyjanoakrylowych

  • bardzo wysoka wytrzymałość na ścinanie i rozciąganie
  • bardzo duża szybkość utwardzania (sekundowe ustalanie)
  • nadają się do klejenia większości materiałów
  • dobra odporność na starzenie

Dane kontaktowe:

P.P.H. Multibo
Kleje smary sp. z.o.o.
ul. Leonarda 7/85
20-625 Lublin

Salon Sprzedazy:
ul. Stefczyka 5/23
20-051 Lublin

Zadzwoń
✆ +48 605 50 25 35
✆ +48 506 04 38 94

Napisz
info@multibo.lublin.pl